Életének 84. évében elhunyt Heikki Koski, a FinnAgora Alapítvány kuratóriumának első elnöke.

Heikki Koski az államtudományok doktora volt. Hosszú pályafutása idején több fontos társadalmi pozíciót is betöltött, dolgozott például Pori város polgármestereként, belügyminiszterként, az Alko vezérigazgatójaként, valamint Nyugat-Finnország kormányzójaként, illetve a Tamperei Egyetem kancellárjaként is. Mindezeken túl számos más bizalmi funkciót is ellátott.

2002-ben, a FinnAgora Alapítvány megalakulásakor is szinte magától értetődő volt, hogy Koskit, az akkori kormányzót nevezik ki az alapítvány élére. Koskinak szívügye volt Magyarország és évtizedeken át dolgozott a finn-magyar barátság elmélyítésén.

A Pori és Eger közötti testvérvárosi kapcsolat is Heikki Koski polgármesterségének idején, 1973-ban jött létre. A megállapodást akkor írták alá, amikor Losonczi Pál, a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke hivatalos látogatást tett Finnországba. Később, 1979-től 1988-ig Heikki Koski a Finn‒Magyar Társaság elnöke is volt. Egy alkalommal kijelentette, hogy „a rokonság legalább annyira fontos, mint a szomszédság”.

1980-ban Helsinkiben megnyílt a Magyar Kulturális és Tudományos Központ. Ez természetesen felvetette azt a kérdést, mikor alapít Finnország hasonló központot Budapesten.

Végül két évtizedet kellett várni arra, hogy a körülmények kedvezővé váljanak és létrejöhessen a FinnAgora Alapítvány. A finn Oktatási Minisztérium Turku városát bízta meg az előkészítéssel. Az alapítvány elnökévé Heikki Koskit, Nyugat-Finnország akkori kormányzóját választották, alelnöke pedig a Sanoma Oy ügyvezetője, Jaakko Rauramo lett.

Az új elnök feladata volt, hogy elindítsa az alapítvány működését és Budapesten megalapítsa a FinnAgora intézetet, melynek első vezetője az a Pekka Timonen lett, aki ma Vantaa város polgármestere. Az anyagi háttér megteremtése során számos nehézséggel kellett szembenézni, mivel a finn Pénzügyminisztérium kezdetben nem támogatta a projektet. A FinnAgora budapesti intézetét végül 2004-ben avatták fel mindkét ország kulturális miniszterének jelenlétében. Így hosszú évtizedek után mégiscsak megvalósult a kölcsönösség.

Azok, akik együtt dolgoztak Heikki Koskival, művelt, támogató, szerény, de céltudatos személyiségként emlékeznek rá, akinek életműve jelentős hatással volt a finn társadalomra.

A FinnAgora közössége meleg szívvel emlékezik vissza egykori elnökére, és együttérzését fejezi ki Heikki Koski gyászoló hozzátartozóinak.

 

Mikko Lohikoski

főkancellár, a FinnAgora Alapítvány titkára (2002–2023)

 

Fotó: Aleksey Milov

Fordítás: Mária Balogh